دریافت – رسید تصویر سیاسی رسانه ها حسن روحانی

دریافت – رسید: تصویر سیاسی رسانه ها حسن روحانی رئیس جمهور اهالی رسانه اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی سردرگمی عجیب در بازار اجاره‌بهای پایتخت

درحالی که محمدرضا رضایی کوچی، مدیر کمیسیون عمران مجلس از زیاد کردن ۴۵ درصدی اجاره مسکن و شرایط سخت اجاره‌نشینان و خالی بودن ۲ و نیم میلیون واحد مسکونی در کشور خ

سردرگمی عجیب در بازار اجاره‌بهای پایتخت

سردرگمی عجیب در بازار اجاره بهای پایتخت

عبارات مهم : اجاره

درحالی که محمدرضا رضایی کوچی، مدیر کمیسیون عمران مجلس از زیاد کردن ۴۵ درصدی اجاره مسکن و شرایط سخت اجاره نشینان و خالی بودن ۲ و نیم میلیون واحد مسکونی در کشور خبر می دهد، حسام الدین عقبایی مدیر اتحادیه مشاوران املاک کشور عنوان می کند رشد اجاره بها در شهرهای کوچک زیر ۵ درصد و در شهرهای بزرگ ۷ تا ۱۰درصد بوده است.

به گزارش روزنامه کشور عزیزمان ایران ، تابستان امسال قیمت اجاره ها از زیاد کردن عادی ۱۰ درصدی هرساله به ۴۰ و ۵۰ درصد رسید و از خط قرمز عبور کرد. این درحالی است که در طول ۵ سال گذشته، قیمت ملک و املاک نه تنها هیچ افزایشی نداشته، بلکه بعضی مواقع کم کردن هم داشته است آیا اجاره بها تا این اندازه جهش کرده است؟ جهت یافتن پاسخ این سؤال سری به شهر می زنیم.

سردرگمی عجیب در بازار اجاره‌بهای پایتخت

کاهش سود بانکی و میل به به اجاره خوری

«همین هفته گذشته صاحبخانه ۱۵میلیون روی پول پیش آپارتمان ۷۰ متری گذاشت و قرارداد نوشتیم. حالا چند روز از خشک شدن مهر قرارداد نگذشته که زنگ زده و مدعی شده است که باید ۱۵ میلیون دیگر هم روی پول پیش بگذارم!»

این را حامد می گوید؛ کارمند شرکتی شخصی با تحصیلات فوق لیسانس و ماهی ۲ میلیون حقوق. هر روز بعد از تعطیلی اداره جهت پیدا کردن خانه، به این بنگاه و آن آژانس املاک می رود ولی دست از پا درازتر برمی گردد خانه. او نمی تواند منزل ای با ۵۰ میلیون ودیعه و یک میلیون اجاره در محدوده امیرآباد پیدا کند.

درحالی که محمدرضا رضایی کوچی، مدیر کمیسیون عمران مجلس از زیاد کردن ۴۵ درصدی اجاره مسکن و شرایط سخت اجاره‌نشینان و خالی بودن ۲ و نیم میلیون واحد مسکونی در کشور خ

حامد جهت زیاد کردن پول پیش به این در و آن در می زند که وام بگیرد تا کرایه بیشتری نپردازد ولی تا اینجای کار هم شانس با او یار نبوده، چراکه زیاد بانک ها وام نمی دهند و اگر هم بدهند با هزار و یک دردسر و شرط و شروط و ضامن رسمی دولت که بدهی هم نداشته باشد. کار او با وام راه افتادنی نیست.

مشکل حامد جهت پیدا کردن منزل ای مناسب که از بعد کرایه اش بربیاید مسئله خیلی از ماست، بویژه فصل تابستان. ولی امسال با همه سال های پیش تفاوت جدی دارد.

برای یافتن حلقه مفقوده جهش ناگهانی قیمت اجاره بها از منطقه فلاح شروع می کنم که قیمت هر متر منزل در این محله بین ۲ تا ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هست. یعنی قیمت یک منزل ۷۰متری نوساز در عالی ترین خیابان این منطقه چیزی حدود ۲۲۰ میلیون است و بر اساس فرمولی که بنگاه های املاک جهت رهن در نظر می گیرند، یعنی یک چهارم تا یک پنجم قیمت ملک، رهن چنین آپارتمانی باید بین ۴۵ تا ۵۰میلیون باشد، ولی اشتباه نکنید؛ جهت رهن این آپارتمان باید ۷۵ میلیون پول داشته باشید.

سردرگمی عجیب در بازار اجاره‌بهای پایتخت

مسعود، یکی از بنگاه داران این منطقه راجع به قیمت اجاره بهای آپارتمان هایی که به او سپرده شده، می گوید: «قیمت رهن هر متر آپارتمان در این منطقه بین ۷۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان بود، ولی امسال بعد از اینکه سود بانکی را پایین آوردند، قیمت رهن و اجاره بشدت اوج رفت و رهن یک آپارتمان ۷۰ متری که چیزی حدود ۵۰ میلیون بود، الان به ۷۰تا ۸۰ میلیون رسیده. خیلی ها هم که منزل هایشان را رهن می دادند الان تلاش می کنند پول پیش کمتر و اجاره بهای بالاتری بگیرند. به قول معروف مردم اجاره خور شده است اند.»

قیمت اجاره و رهن از فلاح و آذری و بریانک گرفته تا راه آهن و رازی و قزوین و خیابان مختاری در همین حد است یعنی جهت رهن یک آپارتمان ۷۰ متری نوساز باید ۷۰ تا ۸۰ میلیون پول داد و در صورت اجاره پول پیش تبدیل می شود. هر ۱۰میلیون می شود ۳۰۰ هزار تومان.

درحالی که محمدرضا رضایی کوچی، مدیر کمیسیون عمران مجلس از زیاد کردن ۴۵ درصدی اجاره مسکن و شرایط سخت اجاره‌نشینان و خالی بودن ۲ و نیم میلیون واحد مسکونی در کشور خ

اما وضع از چهارراه لشکر به سمت مرکز شهر متفاوت تر می شود. به طور اتفاقی سراغ یکی از بنگاه داران خیابان معیری می روم. فایل اجاره و رهن دست جوانی است که خودش را احمد معرفی می کند. احمد هم مثل چند بنگاه داری که از آنها راجع به اجاره و رهن پرسیده ام می گوید قیمت ها غیرعادی اوج رفته است: «نمی دانم آیا امسال رهن و اجاره ها این طور اوج رفت؟ تابستان ها به خاطر اینکه فصل تعطیلی مدارس است و خیلی از خانواده ها جابه جا می شوند، قیمت اجاره بها کمی تکان می خورد ولی امسال مثل اینکه خیلی تکان خورده و قیمت ها به نظر ما بنگاهی ها خارج از عرف اوج رفته. مثلاً همین الان آپارتمان تک خواب طبقه چهارم یک ساختمان ۱۲سال ساخت را گذاشته اند ۴۰ میلیون پیش و یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان اجاره. یعنی به عبارتی ۸۰ میلیون رهن کامل. قیمت اجاره منصفانه این آپارتمان باید ۴۰ میلیون پیش و ماهی ۷۰۰ هزار تومان باشد. هنگامی که به صاحبخانه ها می گوییم منصفانه نیست، ناراحت می شوند و بنگاه دیگری می روند.»

اجاره و رهن در خیابان فرهنگ و امیریه و منیریه و حر و محله های اطراف هم همین طور هست؛ یعنی زیاد کردن اجاره بها از ۱۵ تا ۳۰ درصد. محمدرضا که در یکی از بنگاه های منیریه کار می کند در پاسخ به اینکه آیا اجاره بها زیاد کردن یافته، می گوید: «راکد بودن بازار و توقف در ساخت و ساز و پایین آمدن قیمت سود بانکی جزو بااهمیت ترین عوامل زیاد کردن اجاره بهاست. هر سال معمولاً ۱۰ درصد روی اجاره بها می رفت، ولی امسال از ۳۰ درصد هم گذشته. خود من که در خیابان سهروردی اجاره نشین هستم، صاحبخانه ام امسال ۲۰ میلون روی پول پیش منزل ام گذاشت. خواستم جای دیگری را اجاره کنم که دیدم اوضاع خراب تر از این است که بتوانم براحتی جابه جا شوم.»

سردرگمی عجیب در بازار اجاره‌بهای پایتخت

افزایش ۴۰ درصدی بی علت اجاره بها!

از میدان ولیعصر و هفت تیر به اوج قیمت ها عجیب اندر عجیب می شود. دیگر نشانی از رهن نیست و زیاد صاحبخانه ها دنبال اجاره هستند. به قول معروف چار دیواری و اختیاری. اشکان در بنگاهی توی خیابان بهار کار می کند. از نظر او در بازار اجاره مسکن حباب افتاده است و دولت و اتحادیه مسکن باید با بازرسی و نظارت جلوی این زیاد کردن بی رویه را بگیرد: «طبق روال هر سال، بین ۷ تا ۱۰ درصد باید به قیمت اجاره و رهن اضافه می شد ولی امسال اوضاع کاملاً متفاوت هست. حتی جهت من و هم صنفی هایم عجیب است که هنگامی که نه زیاد کردن قیمتی در بخش ساخت و ساز اتفاق افتاده و نه تورمی، این همه زیاد کردن اجاره بها از کجا می آید؟! الان پیش پای شما یک آپارتمان ۵۵ متری ۱۵سال ساخت را که انباری و پارکینگ هم ندارد، ۳۰ میلیون ودیعه و یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان اجاره گذاشتند. خب کسی که می خواهد ۵۵ متر جا را اجاره کند معلوم است از نظر مالی درآمد خوبی ندارد، از کجا می تواند ماهی یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بدهد؟ همین آپارتمان را سال پیش اجاره داده بودیم ۳۰ میلیون پیش و ۹۰ هزار تومان اجاره.»

از بهار، گاز موتور را می گیرم سمت خیابان شریعتی تا بالاتر از سیدخندان. هر چقدر بالاتر می روم قیمت ها هم ناجوانمردانه بالاتر می روند. قیمت رهن هر متر آپارتمان در این منطقه ۲ میلیون هست. یعنی با پول رهن یک آپارتمان ۷۵ متری می شود به همین متراژ در جنوب شهر منزل خرید!

شایان، مسئول معرفی آپارتمان های رهن و اجاره آژانس املاکی در خیابان خواجه عبدالله راجع به قیمت های تازه و سرسام آور این منطقه عنوان می کند: «سال ۹۰ تا آخرهای ۹۱ که قیمت مسکن زیاد کردن زیادی پیدا کرد، قیمت هر متر آپارتمان در این منطقه به ۹ میلیون هم رسیده بود ولی بعد از توقف و رکود بازار بعضی مالکان حتی آپارتمان های نوسازشان را ۶میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تا ۷ میلیون هم می فروختند.

دقیقاً یادم است که سال ۹۲ قیمت رهن آپارتمان ۸۰ متری ۸۰ میلیون بود. سال پیش مشابه این مورد بین ۱۱۰ تا ۱۲۰ میلیون رهن داده می شد ولی حالا قیمت چنین آپارتمانی بین ۱۵۰تا ۱۷۰میلیون است و این زیاد کردن قیمت خیلی عجیب است چراکه قیمت چیزی در بازار تکان نخورده. در ضمن این را هم باید بگویم که اگر آپارتمان در ساختمانی که «بوف گاردن»، سالن آمفی تئاتر و استخر و سونا داشته باشد به ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون هم می رسد.»

به فایل های اجاره سرکی می کشم. ۶۰ متری یک خوابه، بدون پارکینگ و انباری۴۰ میلیون پیش با ماهی یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان اجاره. ۸۰ متری ۲ خوابه طبقه چهارم، ۲۰ سال ساخت، ۶۰میلیون پیش و ماهی ۲ میلیون اجاره. ۷۳ متری ۲ خوابه، ۴ سال ساخت با انباری ۱۰۰ میلیون و ماهی یک میلیون و…

از خواجه عبدالله تا پاسداران راه زیادی نیست. در این منطقه آپارتمان ها به دو دسته تقسیم می شوند، آپارتمان های معمولی و آپارتمان های لاکچری با امکانات خاص که قیمت ارزش آدم را با بحران شدید معنوی روبه رو می کند.

تماس هایمان با حسام الدین عقبایی، مدیر اتحادیه مشاورین املاک به جایی نمی رسد. وی پاسخگوی تماس مان نیست تا بگوید آیا به جای ۷ تا ۱۰ درصد افزایشی که به نقل از او در رسانه ها منتشر شده، عملاً ۴۰ تا ۵۰ درصد اجاره بها زیاد کردن داشته است؟ سؤالی که دغدغه ذهنی همه اجاره نشین هاست.

واژه های کلیدی: اجاره | بازار | میلیون | خیابان | آپارتمان | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs